حباب

  1. حباب مثبت 2. حباب منفی

حباب اقتصادی دادوستد با نرخ بسیار گران‌تر از ارزش واقعی مورد معامله است که در سطح جامعه همه‌گیر می‌شود. چون تعیین ارزش واقعی، کار دشواری است معمولاً پس از افت ناگهانی قیمت و به‌اصطلاح ترکیدن حباب متوجه وجود حباب می‌شوند.ویژگی حباب، موقّتی بودن آن است.

همان‌طور که از نام حباب قیمت به نظر می‌رسد اختلاف بین ارزش ذاتی یک کالا با قیمت مبادله‌ای آن در بازار نقدی را حباب می‌گویند. فرض کنید قیمت ماشین الف درب کارخانه ۱۳ میلیون تومان است ولی همان ماشین در بازار نقدی ۱۴ میلیون معامله می‌شود به این اختلاف یک‌میلیون تومانی حباب قیمت می‌گویند.

اما چرا قیمت‌ها حباب‌دار می‌شوند ؟ قیمت عرضه قیمتی است که فروشنده مایل است کالای خود را به آن قیمت بفروش برساند قیمت تقاضا قیمتی است که خریدار مایل به خرید در آن قیمت است. نقطه تعادلی قیمت بازاری یک کالا زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت عرضه با قیمت تقاضا برابراست حباب قیمت نیز از قاعده عرضه و تقاضا مستثنا نیست به این صورت که خریدار حاضر است کالای موردنیاز خود را با قیمت بالاتر از ارزش ذاتی خریداری کند زیرا یا عرضه کالا محدود شده است یا امیدوار‌ است با قیمت بالاتری بعد از مدتی آن را بفروش رساند درنتیجه حباب مثبت( قیمت نقدی بیشتر از قیمت ذاتی) در سه حالت به وجود می‌آید:

امید به افزایش قیمت در بازار وجود دارد۲- سرمایه موجود در بازار در حال افزایش است( سفته‌بازی و تقاضا کاذب ناشی از انباشت سرمایه در یک بازار)۳-کمبود کالا به وجود آمده است.

👈👈 جهت دانلود کتاب رایگان  «محافظت از آینده مالی شما»کلیک کنید.👉👉